252016Eki
ABD’de hurda ihracat fiyatları arttı

ABD’de hurda ihracat fiyatları arttı

ABD’de hurda ihracat fiyatları geçtiğimiz hafta boyunca yukarı yönlü seyretmeye devam etti. Türkiye’de en son duyulan ABD çıkışlı hurda bağlantılarıyla birlikte HMS I/II 80:20 hurda fiyatları 230$/mt CFR seviyesine kadar çıktı. Avrupa ve Baltık çıkışlı hurda fiyatlarının da artan bir seyir izleyerek ABD’den ihracat piyasalarına verilen hurda tekliflerini desteklediği görüldü. Ayrıca, ABD dolarının geçtiğimiz hafta hafifçe güç kaybetmesi ABD’de hurda ihracatının bir miktar artmasına fırsat tanıdı.

CFR Türkiye bazında kaydedilen son fiyatların 17 Ekim tarihine kıyasla 2-4$/mt, bir önceki haftaya kıyasla 9-11$/mt arttığı görüldü. Koklaşabilir taş kömür fiyatlarının güçlenmesi, BDT’li tedarikçilerin pik demir alımlarını azaltmaları, Çin çıkışlı kütük fiyatlarında kaydedilen artış, çelik üreticileri tarafından yapılan stok alımları ve çelik fiyatlarında gözlenen yükseliş ABD çıkışlı hurda fiyatlarında kaydedilen yukarı yönlü seyri desteklemekte.

Piyasa oyuncuları uluslararası hurda ve nihai çelik fiyatlarında son dönemde gözlenen yukarı yönlü seyir nedeniyle hurda fiyatlarının dibi gördüğüne inanmakta. Hurda fiyatları gücünü korursa yükselen fiyatları kabul etmenin kaçınılmaz olacağı düşüncesi hem hurda hem de nihai çelik piyasalarını olumlu etkilemekte.
Geçtiğimiz hafta azalan yerel arz ve ithal ürünlerin daha yüksek fiyatlı oluşu nedeniyle Tayvan yerel piyasasındaki hurda alım fiyatlarının yükseldiği gözlendi. Tayvan’da HMS I ve HMS I/II 80:20 kalite hurda için 6-8$/mt artan fiyatların, ABD’nin Batı Kıyısı’ndan Tayvan’a HMS I/II 80:20 hurda için geçtiğimiz haftanın başında verilen 195-200$/mt CFR Tayvan aralığındaki teklifleri de destekleyebileceği düşünülüyor. Ayrıca, yükselen fiyatlar bazı ABD’li tedarikçilerin aktif piyasadan çekilmesine neden olurken, böylece düşen arz Orta ve Güney Amerika’da hurda fiyatlarının artmasıyla sonuçlandı. Uygun talep koşulları ve kasım ayı navlunlarının artabileceğine dair tahminler nedeniyle ABD’nin Batı Kıyısı’ndan ihracat piyasalarına verilen hurda tekliflerinin bu hafta yükselmesi bekleniyor.

Meksika yerel piyasasındaki HMS I ve değirmen hurdası alım fiyatlarının da yükseldiği ve ABD Körfez bölgesine destek sağladığı gözlenmekte.

Kaynak: SteelOrbis

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *